Product Prices Pueblo (USA) in Canadian dollars

USA
540 CA$

Food Cart Cost Pueblo

Prices for basic food items Pueblo. The cost of meat products, fish and eggs, dairy products, groceries, cereals, vegetables and fruits, confectionery and bread, as well as calculations of the cost of the food basket per person per month Pueblo.

Product prices in stores Pueblo

As of March 1, 2025, prices for basic foodstuffs (dairy products, meat, groceries, fruits, vegetables, confectionery) Pueblo are: liter of milk - 3.14 CA$, kilo chicken - 13.02 CA$, packaging pasta - 2.47 CA$, kg of apples - 4.13 CA$, loaf of bread - 1.53 CA$.

Dairy

The cost of basic dairy products Pueblo is: liter of milk - 3.14 CA$, pack of cottage cheese - 2.87 CA$, one hundred grams of cheese - 4.8 CA$, sour cream package - 3.14 CA$, yogurt - 1.8 CA$, liter of kefir - 3.5 CA$, butter stick - 5.93 CA$.

Milk, 1 liter 3.14 CA$
Cottage cheese, 200 g. 2.87 CA$
Cheese 100 g. 4.8 CA$
Oil, 200 g. 5.93 CA$
Sour cream, 300 g. 3.14 CA$
Yogurt, 100 g. 1.8 CA$
Kefir, 1 liter 3.5 CA$

Meat, fish, eggs

The cost of the most popular meat products and eggs Pueblo is: kilo chicken - 13.02 CA$, beef - 24 CA$, kg of fish - 18 CA$, kilo sausage - 23 CA$, ten eggs - 3.64 CA$.

Chicken 1 kg. 13.02 CA$
Beef 1 kg. 24 CA$
Fish, 1 kg. 18 CA$
Sausage, 1 kg. 23 CA$
Egg Pack 3.64 CA$

Grocery

The cost of dry food essentials Pueblo: packaging pasta - 2.47 CA$, kilogram of rice - 6.06 CA$, pack of oatmeal - 3.99 CA$, tea packaging - 5.84 CA$, coffee beans - 12.79 CA$, kg of sugar - 3.23 CA$, kilogram of salt - 0.72 CA$, liter of vegetable oil - 5.21 CA$.

Pasta, 500 g. 2.47 CA$
Rice, 1 kg. 6.06 CA$
Oatmeal 500 g. 3.99 CA$
Tea, 100 g. 5.84 CA$
Coffee, 100 g. 12.79 CA$
Sugar, 1 kg. 3.23 CA$
Salt, 1 kg. 0.72 CA$
Vegetable oil, 1 liter 5.21 CA$

Fruits, vegetables

Prices for fruits and vegetables Pueblo now: kg of apples - 4.13 CA$, bananas - 5.79 CA$, oranges - 5.03 CA$, kg of tomatoes - 6.51 CA$, cucumbers - 4.31 CA$, potato - 2.56 CA$.

Apples, 1 kg. 4.13 CA$
Bananas, 1 kg. 5.79 CA$
Oranges, 1 kg. 5.03 CA$
Tomatoes, 1 kg. 6.51 CA$
Cucumbers, 1 kg. 4.31 CA$
Potatoes, 1 kg. 2.56 CA$

Confectionery, bread

Prices for confectionery and bakery products Pueblo: loaf of bread - 1.53 CA$, chocolate bar - 4.76 CA$, two hundred grams of chocolate coffees - 4.8 CA$, and the cookie package is 2.38 CA$.

Loaf of bread, 0.5 kg. 1.53 CA$
Chocolate 100 g. 4.76 CA$
Chocolate Candy 200 g. 4.8 CA$
Cookies, 200 gr. 2.38 CA$

Food Cart Cost Pueblo

Price for a monthly balanced food basket Pueblo that contains enough meat, dairy, cereals, vegetables, fruits and confectionery child under 6 - 410 CA$, teenager between the ages of 7 and 17 - 440 CA$, young person between 18 and 29 - 580 CA$, adult between 30 and 59 - 540 CA$, and for people over 60 - 500 CA$.

Children under 6 410 CA$
Teens 7 to 17 440 CA$
Youth 18 to 29 580 CA$
Adults 30 to 59 540 CA$
Older over 60 500 CA$

14%

from average salary Pueblo is the cost of an adult's food basket

10%

from average salary Pueblo is the cost of a child's food basket