Product Prices Livorno (Italy)

Italy
$250

Food Cart Cost Livorno

Prices for basic food items Livorno. The cost of meat products, fish and eggs, dairy products, groceries, cereals, vegetables and fruits, confectionery and bread, as well as calculations of the cost of the food basket per person per month Livorno.

Product prices in stores Livorno

As of March 1, 2025, prices for basic foodstuffs (dairy products, meat, groceries, fruits, vegetables, confectionery) Livorno are: liter of milk - $1.43, kilo chicken - $5.94, packaging pasta - $1.13, kg of apples - $1.88, loaf of bread - $0.7.

Dairy

The cost of basic dairy products Livorno is: liter of milk - $1.43, pack of cottage cheese - $1.31, one hundred grams of cheese - $2.19, sour cream package - $1.43, yogurt - $0.82, liter of kefir - $1.6, butter stick - $2.7.

Milk, 1 liter $1.43
Cottage cheese, 200 g. $1.31
Cheese 100 g. $2.19
Oil, 200 g. $2.7
Sour cream, 300 g. $1.43
Yogurt, 100 g. $0.82
Kefir, 1 liter $1.6

Meat, fish, eggs

The cost of the most popular meat products and eggs Livorno is: kilo chicken - $5.94, beef - $10.86, kg of fish - $7.99, kilo sausage - $10.55, ten eggs - $1.66.

Chicken 1 kg. $5.94
Beef 1 kg. $10.86
Fish, 1 kg. $7.99
Sausage, 1 kg. $10.55
Egg Pack $1.66

Grocery

The cost of dry food essentials Livorno: packaging pasta - $1.13, kilogram of rice - $2.77, pack of oatmeal - $1.82, tea packaging - $2.66, coffee beans - $5.84, kg of sugar - $1.47, kilogram of salt - $0.33, liter of vegetable oil - $2.38.

Pasta, 500 g. $1.13
Rice, 1 kg. $2.77
Oatmeal 500 g. $1.82
Tea, 100 g. $2.66
Coffee, 100 g. $5.84
Sugar, 1 kg. $1.47
Salt, 1 kg. $0.33
Vegetable oil, 1 liter $2.38

Fruits, vegetables

Prices for fruits and vegetables Livorno now: kg of apples - $1.88, bananas - $2.64, oranges - $2.29, kg of tomatoes - $2.97, cucumbers - $1.97, potato - $1.17.

Apples, 1 kg. $1.88
Bananas, 1 kg. $2.64
Oranges, 1 kg. $2.29
Tomatoes, 1 kg. $2.97
Cucumbers, 1 kg. $1.97
Potatoes, 1 kg. $1.17

Confectionery, bread

Prices for confectionery and bakery products Livorno: loaf of bread - $0.7, chocolate bar - $2.17, two hundred grams of chocolate coffees - $2.19, and the cookie package is $1.09.

Loaf of bread, 0.5 kg. $0.7
Chocolate 100 g. $2.17
Chocolate Candy 200 g. $2.19
Cookies, 200 gr. $1.09

Food Cart Cost Livorno

Price for a monthly balanced food basket Livorno that contains enough meat, dairy, cereals, vegetables, fruits and confectionery child under 6 - $190, teenager between the ages of 7 and 17 - $200, young person between 18 and 29 - $260, adult between 30 and 59 - $250, and for people over 60 - $230.

Children under 6 $190
Teens 7 to 17 $200
Youth 18 to 29 $260
Adults 30 to 59 $250
Older over 60 $230

14%

from average salary Livorno is the cost of an adult's food basket

10%

from average salary Livorno is the cost of a child's food basket