Product Prices Requena (Peru)

Peru
$120

Food Cart Cost Requena

Prices for basic food items Requena. The cost of meat products, fish and eggs, dairy products, groceries, cereals, vegetables and fruits, confectionery and bread, as well as calculations of the cost of the food basket per person per month Requena.

Product prices in stores Requena

As of March 1, 2025, prices for basic foodstuffs (dairy products, meat, groceries, fruits, vegetables, confectionery) Requena are: liter of milk - $0.71, kilo chicken - $2.96, packaging pasta - $0.56, kg of apples - $0.94, loaf of bread - $0.35.

Dairy

The cost of basic dairy products Requena is: liter of milk - $0.71, pack of cottage cheese - $0.65, one hundred grams of cheese - $1.09, sour cream package - $0.71, yogurt - $0.41, liter of kefir - $0.8, butter stick - $1.35.

Milk, 1 liter $0.71
Cottage cheese, 200 g. $0.65
Cheese 100 g. $1.09
Oil, 200 g. $1.35
Sour cream, 300 g. $0.71
Yogurt, 100 g. $0.41
Kefir, 1 liter $0.8

Meat, fish, eggs

The cost of the most popular meat products and eggs Requena is: kilo chicken - $2.96, beef - $5.4, kg of fish - $3.98, kilo sausage - $5.25, ten eggs - $0.83.

Chicken 1 kg. $2.96
Beef 1 kg. $5.4
Fish, 1 kg. $3.98
Sausage, 1 kg. $5.25
Egg Pack $0.83

Grocery

The cost of dry food essentials Requena: packaging pasta - $0.56, kilogram of rice - $1.38, pack of oatmeal - $0.91, tea packaging - $1.33, coffee beans - $2.91, kg of sugar - $0.73, kilogram of salt - $0.16, liter of vegetable oil - $1.18.

Pasta, 500 g. $0.56
Rice, 1 kg. $1.38
Oatmeal 500 g. $0.91
Tea, 100 g. $1.33
Coffee, 100 g. $2.91
Sugar, 1 kg. $0.73
Salt, 1 kg. $0.16
Vegetable oil, 1 liter $1.18

Fruits, vegetables

Prices for fruits and vegetables Requena now: kg of apples - $0.94, bananas - $1.31, oranges - $1.14, kg of tomatoes - $1.48, cucumbers - $0.98, potato - $0.58.

Apples, 1 kg. $0.94
Bananas, 1 kg. $1.31
Oranges, 1 kg. $1.14
Tomatoes, 1 kg. $1.48
Cucumbers, 1 kg. $0.98
Potatoes, 1 kg. $0.58

Confectionery, bread

Prices for confectionery and bakery products Requena: loaf of bread - $0.35, chocolate bar - $1.08, two hundred grams of chocolate coffees - $1.09, and the cookie package is $0.54.

Loaf of bread, 0.5 kg. $0.35
Chocolate 100 g. $1.08
Chocolate Candy 200 g. $1.09
Cookies, 200 gr. $0.54

Food Cart Cost Requena

Price for a monthly balanced food basket Requena that contains enough meat, dairy, cereals, vegetables, fruits and confectionery child under 6 - $93, teenager between the ages of 7 and 17 - $100, young person between 18 and 29 - $130, adult between 30 and 59 - $120, and for people over 60 - $110.

Children under 6 $93
Teens 7 to 17 $100
Youth 18 to 29 $130
Adults 30 to 59 $120
Older over 60 $110

33%

from average salary Requena is the cost of an adult's food basket

25%

from average salary Requena is the cost of a child's food basket